Ad rem do artykułu "Głos Prezesa ORŁ w Łodzi w Dyskusji - Jaka przyszłość?"
Dziękuję Prezesowi za takie ujęcie tematu z dnia 09.08.2009. Prosto z mostu, do rzeczy i wielowątkowo ale zawsze z uzasadnieniem. Takie tematy powinni poznać członkowie PZŁ bowiem w bardzo wielu przypadkach nie potrafimy się obronić ...
Wszystkich głosów: 3
Ostatnio dodane zdjęcie:
Andrzej Nawocki
Autor: Andrzej Nawocki Tytuł:
Wszystkich zdjęć: 149
•
Zawody w Strzelaniu Myśliwskim Kół Powiatu Łęczyckiego
W dniu 4 czerwca 2016 r. odbyły się jubileuszowe XV Powiatowe Zawody w Strzelaniu Myśliwskim Kół Powiatu Łęczyckiego w Pyszkowie. W zawodach wzięło udział sześć kół myśliwskich:
Wojskowe Koło Łowieckie Nr 497 "Jenot" w Leźnicy Wielkiej
Koło Łowieckie Nr 31 "Bażant" w Świnicach Warckich
W dniu 4 czerwca 2016 r. w Łagiewnikach, obok Leśnictwa Miejskiego w Łodzi odbył się Piknik z okazji Dnia Dziecka, który organizowała Straż Miejska w Łodzi. Jednym z uczestników tego pikniku była łódzka organizacja łowiecka, która przygotowała swoje stanowisko i prezentację swej działalności. [ więcej » ]
W dniu 29.05.2016 r. na strzelnicy myśliwskiej w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się Zawody Okręgowe w Strzelaniach Myśliwskich Okręgu Łódzkiego. Do zawodów zgłosiło się 69 zawodników - 53 w klasie powszechnej i 16 w klasie mistrzowskiej. [ Relacja z zawodów » ]
W dniu 20.05.2016 r. przeprowadziliśmy kolejny VI międzyszkolny konkurs wiedzy łowieckiej o puchar przechodni Zarządu Koła Łowieckiego Nr 2 "ŁOWIEC" w Łodzi.Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były: "Ssaki drapieżne w Polsce". [ więcej » ]
Informujemy wszystkich uczestników kursu dla Sędziów i Instruktorów Strzelectwa Myśliwskiego o możliwości odebrania legitymacji w siedzibie Zarządu Okręgowego PZŁ w Łodzi.
Próby Pracy Wyżłów i Psów Myśliwskich Małych Ras, 10 kwietnia 2016 r. - Pabianice
Zbiórka w dniu 10.04.2016 r. o godz. 8:00 na parkingu leśnym przy ul. 20-go Stycznia naprzeciwko posesji 164a. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 4.04.2016 r. Zgłoszenia: zo.lodz@pzlow.pl (bądź listownie lub faksem na adres ZO PZŁ Łódź). Opłaty za uczestnictwo: 100 zł (członkowie PZŁ - 50 zł.).
Informujemy o odwołaniu Zawodów w strzelaniach myśliwskich o Puchar Lisiarza Okręgu Łódzkiego, które miały się odbyć na strzelnicy w Okręglicy w dniu 16.04.2015r. Informacje o nowym terminie zostaną podane w odrębnym komunikacie.
W ramach działalności Polskiego Związku Łowieckiego jednym z ważniejszych elementów jest reprezentowanie organizacji na zewnątrz. Jako myśliwi posiadamy mundury myśliwskie oraz ubranie - płaszcz jesienno-zimowy, kapelusz oraz koszulę letnią, których wzory zostały przyjęte uchwałą Naczelnej Rady Łowieckiej i są obowiązującym ubiorem polskich myśliwych.
Najważniejszym znakiem naszej organizacji krajowej, organizacji okręgowych i kół łowieckich jest sztandar. W okręgu łódzkim od roku 2002, kiedy pierwsze koło macierzyste naszej organizacji ufundowało i przyjęło sztandar, do roku 2015 - 27 kół posiada swoje sztandary. Jako organizacja okręgowa mamy sztandar organizacji myśliwych ziemi łódzkiej, który jest naszym najważniejszym symbolem, pod którym stajemy i reprezentujemy Polski Związek Łowiecki. Wiele kół macierzystych okręgu łódzkiego wykorzystuje posiadany sztandar do udziału we wszystkich uroczystościach gminnych, rocznicowych, kościelnych na terenie swych obwodów wystawiając poczet sztandarowy koła. Jest to bardzo dobrze odbierane przez miejscową ludność, a także pokazuje naszą obecność w życiu tych środowisk. Jako organizacja okręgowa wystawiamy poczet sztandarowy w uroczystościach okręgowych i krajowych Polskiego Związku Łowieckiego, pożegnaniach zasłużonych działaczy P.Z.Ł., do asysty przekazania sztandaru kołu łowieckiemu.
Uważamy, że sztandar łódzkiej organizacji łowieckiej powinien być także obecny w wojewódzkich uroczystościach narodowych, państwowych i kościelnych, oczywiście za zgodą przedstawiciela administracji rządowej, samorządowej i kościelnej, która organizuje uroczystość. Do wystawienia sztandaru potrzebny jest poczet sztandarowy, jednakowo ubrany w oficjalny ubiór Polskiego Związku Łowieckiego i znający ceremoniał podczas uroczystości.
W chwili obecnej łódzka organizacja łowiecka nie posiada stałego składu pocztu. Dlatego wspólnie, Okręgowa Rada Łowiecka, Zarząd Okręgowy P.Z.Ł. oraz Komisja Tradycji i Etyki O.R.Ł. zwracają się z apelem i prośbą do łódzkich myśliwych, którzy posiadają mundur myśliwski, być może także oficjalny płaszcz myśliwski, którzy chcieli by uczestniczyć w życiu organizacyjnym łódzkiej organizacji łowieckiej i wyrazili chęć oraz gotowość być stałym członkiem pocztu sztandarowego do zgłoszenia się do Zarządu Okręgowego P.Z.Ł. w Łodzi do Kolegi Łowczego Okręgowego, lub do Prezesa O.R.Ł i Przewodniczącego Komisji Tradycji i Etyki, którzy przyjmą zgłoszenie i udzielą wyjaśnień. Prosimy też Zarządy kół łowieckich do zmobilizowania młodych myśliwych z ich kół do zgłoszenia się do pocztu sztandarowego. Uważamy, że stały poczet powinien liczyć przynajmniej 6 osób, tak by okoliczności zewnętrzne nie powodowały trudności w wystawieniu pocztu. Przewidujemy, że w ciągu roku poczet byłby wystawiany 8-10 razy. Mamy nadzieję na pozytywny odzew Kolegów myśliwych.
A. Sontag - Prezes O.R.Ł. P. Kobacki - Łowczy Okręgowy P. Piotrowski - Przewodniczący Komisji Tradycji i Etyki
We wszystkich 5 powiatach, w których odbyły się powiatowe łowy pozyskano łącznie 507 szt. lisa, 6 kun oraz 2 jenoty (pabianicki 117 szt., zgierski 102 szt. i 3 kuny, łódzki wschodni 70 szt., łęczycki 164 szt., 2 jenoty i 1 kuna, brzeziński 54 szt. i 2 kuny).
Obecnie liczebność lisa na terenie Polski jest szacowana na 250 tys. sztuk, a na terenie województwa łódzkiego na około 12 tys. sztuk, czyli 0,66 sztuki/km2. Taka ilość drapieżnika, który nie ma naturalnych wrogów, ma znaczący wpływ na populacje zwierzyny drobnej, a także na żywy inwentarz w gospodarstwach rolnych. Porządne zagęszczenie lisa określa się na poziomie 1 do 2 osobników na 10 km2, jest ono wtedy optymalne, aby ten drapieżnik mógł spełniać pozytywną rolę sanitarną i biologiczną w naszych łowiskach. Przy obecnej ilości - 6,6 sztuki na 10 km2 mamy do czynienia z 3 do 6-cio krotnym przerostem populacji.
Niestety w ostatnich czasach ze względu na szczepienia lisów i uodpornienie się tego drapieżnika na różne choroby populacja tego gatunku się rozrasta. W związku z tym, że w bieżącym roku, nie będą przeprowadzane zrzuty szczepionek, zwiększony odstrzał lisów jest konieczny dla niedopuszczenia, ewentualnie ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, ze szczególnym uwzględnieniem groźnej dla człowieka choroby - wścieklizny.
Myśliwi obecnie są jedynymi osobami, które próbują redukować populację lisa i innych drapieżników (jak jenot, borsuk czy kuna). Dzięki redukcji drapieżników będzie możliwa skuteczniejsza reintrudukcja bażanta, kuropatwy czy zająca.
Przyjmując, że dzienne zapotrzebowanie lisa na pokarm to około 80 dag, mnożąc przez szacunkową populację 12 tys. sztuk lisa w województwie łódzkim, otrzymamy 9 600 kg pokarmu, który dziennie spożywa lisia populacja. Miesięcznie jest to około 288 ton pokarmu. Nie trzeba nic więcej dodawać, liczby mówią same za siebie.
By zapewnić różnorodność środowiska oraz schronienie dla drobnej zwierzyny, myśliwi we współpracy z rolnikami i leśnikami zakładają remizy śródpolne, poletka zgryzowe oraz pasy zaporowe. Koszty całości tych działań pokrywamy z własnych środków, bez jakiegokolwiek dofinansowania i ulg.